Навигация
- В помощ на бизнеса
- By: Пламена Гетова
- Date:
Това е житейски принцип валиден за всички сфери на живота. Но как изгледат нещата когато си в ролята на работодател или служител?
В света на бизнеса, връзката между даване и взимане е сложна и динамична. Важно е осъзнаването, че и даването и вземането неизбежно пораждат очаквания.
Но в природата нищо не се губи. Трябва да има равновесие.
В бизнеса, като в живота, взаимоотношенията се изграждат, въз основа на доверие, а това доверие се базира на балансирано даване и взимане. При повечето ми клиенти наблюдавам, че правилата и нагласите на хората са основополагащи за баланса, доверието, взаимоотношенията и ефективността.
Какво слагаме на везните и къде е равновесната точка за всеки от нас?
Има няколко неща, които може да притегли всяка от страните.
Служителите слагат на везната от едната страна усилията, които полагат, а от другата стоят оценката, която получават за труда им. Друго, което могат да претеглят служителите са уменията срещу признанието. Или усещането за справедливост срещу заплащането.
Работодателите, от своя страна, претеглят количеството и качеството на изпълнените задачи срещу удовлетворението на клиентите. Друго, което ги интересува във възвръщаемостта на вложените средства за заплати и срещи, са получените приходи от клиенти.
Усилието, старанието и оценката са важни и за двете страни. Но от къде идва популярният лаф:
Кой иска прекалено много и кой няма реалистична оценка за ситуацията?
Когато служителите често започнат да питат за увеличение на заплата, това означава, че работодателят има проблем. Той може да се е породил от няколко фактора:
- промени на пазара на труда, към които не сме се адаптирали
- липса на процес за преразглеждане на заплати в компанията
- проблем с планирането на фонд „Работна заплата“
Ето и една препоръка от мен в няколко стъпки:
- Създайте процес за преразглеждане на заплатите
- Определете увеличение на фонд „Работна заплата“ за следващата година с определен %
- Сметнете какво трябва да е увеличението в месечните/годините обороти, за да можете спокойно да си позволите това увеличение на разходите
- Въвлечете служителите си с постигането на повишените обороти
Това са някой от моите размисли по темата. На работилницата, която организирах миналия уикенд: Как да ангажирам служителите си за 10 пъти по-добри резултати, споделих доста повече стратегии с участниците.
За да сте информирани за подобни и още по-интерсни събития, регистрирайте се тук: https://yourpeoplesolution.com/weekend-workshop-team…/
Ако създавате екип и искате да печелите, а не да губите от него, свържете се с мен.
Свързани статии
Подбор без капани: Практически съвети за избягване на най-честите грешки
Научете как да избегнете най-честите грешки при подбора на персонал и да привлечете правилните кандидати. Практически съвети и стратегии за ефективен подбор, които ще ви помогнат да изградите силен и успешен екип.
Летен Фокус: Продуктивността в Сезона на Отпуските – Мечта или Реалност?
Разберете как ръководителят на маркетинг екип Илияна успява да поддържа продуктивността на своя екип през летния сезон, въпреки предизвикателствата на отпуските. Открийте ефективни стратегии за планиране, приоритизиране и гъвкави работни условия, които превръщат мечтата за продуктивност в сезона на почивките в реалност.
Най-честите грешки на мениджърите (част 2)
Разберете как ясната комуникация на мениджъра и приемането на обратна връзка могат да подобрят работната среда и продуктивността.