
3 риска при съкращения
Навигация Всички са се съсредоточили върху уволненията в големите технологични компании в Щатите през последните седмици и чувствата на уволнените служители. И от време на
Управлявате компания и имате много проекти, а няма кой да работи. Познато ли ви е?
Наемането на допълнителни хора е трудно, а тези които сте наели, си тръгват точно, когато стават продуктивни. Борите се на два “фронта” – за нови клиенти и за нови хора, които да обслужат тези клиенти. Питате се как да излезете от този омагьосан кръг…
Затова имам специално предложение за вас, от което могат да се възползват още 3 компании:
Преди няколко години започнах работа в успешна ИТ компания, която се бореше да задържи и мотивира кадрите си, да плаща справедливи възнаграждения и да има екипна култура. В ролята ми на HR се включих да помогна на СЕО-то точно в частта за изграждане на екип, мотивиран да “премести планини”.
Компанията е в труден и напрегнат период: Времето не стига, хората са претоварени и клиентите са недоволни от бавните реакции на екипа, който работи на максимални обороти. Тайм мениджмънтът, приоритизирането и делегирането не помагат особено. Превърнал си се в „пожарникар“ и изпълнител, вместо да ръководиш компания. През цялото време обаче имаш чувството, че нещо важно ти убягва… Трябва да има и по-лесен начин.
Нови хора, повишение на заплатите всеки няколко месеца… Намаляване на напрежението…
След всеки успешен проект си казваш:
Така е, защото вече си в състояние да погледнеш обективно и системно отминалата ситуация и разбираш кое е „важното нещо“.
Справил си се с трудностите – това ти е работата. Но с цената на повече ресурси, стрес и лутане – за теб и екипа ти. Понякога – за сметка на личния живот, семейството и дори здравето.
Всички те притискат и искат от теб резултат, дори и ти самият. Опитваш се да помогнеш на всеки от екипа и скоро затъваш в детайлите. Когато решиш да смениш подхода, това поражда съпротива, защото хората не обичат промените. Те създават несигурност.
Затова е трудно да бъдеш обективен и обхванеш цялата картина.
Може да помогне човек, който стои отстрани. Някой, който вече има опита, безпристрастен е и може да погледне ситуацията отстрани без емоции. Човек, който ще ти помага да държиш фокуса на голямата картина.
През 2016 година се присъединих към екипа на ИТ компания и новите ми колеги ме посрещнаха с репликата – „Ти защо започна работа тук, не знаеш ли колко е зле, всички напускат“. Започнахме да градим доверие по метода – Правя, каквото казвам. Давам обратна връзка до къде съм стигнала с поетите ангажименти.
С помощта на консултантска и обучителна организация създадохме компетентностен модел, прозрачни процеси и ангажираност с целите на компанията. Ето някои от нещата, които постигнахме:
Е, правили сме и грешки. За това знам, че хората трябва да са достигнали определено ниво на зрялост, преди да бъдат натоварени с повече отговорности.
Тогава изчезват оплакванията и се превръщат в действие. Но разбрах също и че е необходима външна помощ – било защото HR екипът е изключително зает и няма капацитета да погледне ситуацията от страни или защото компанията е малка и няма HR, a с тази роля се е натоварил СЕО-то.
Ето и някои от стъпките, които ще следваме:
Заявете встъпителна среща – онлайн или на живо, на която да дефинираме проблема и обхвата на проекта.
Навигация Всички са се съсредоточили върху уволненията в големите технологични компании в Щатите през последните седмици и чувствата на уволнените служители. И от време на
Навигация Как да помогнем на служителите си да се справят със стреса на работното място Валят проекти, набирате хора, обучавате ги. Предизвикателните срокове стават все
Навигация Как да променим организационната култура Нов си в компанията и ти е поверена лидерска позиция. Поверени са ти много отговорности и от теб се
Заедно можем да изградим ефективна стратегия за управление на вашите екипи!