
3 риска при съкращения
Навигация Всички са се съсредоточили върху уволненията в големите технологични компании в Щатите през последните седмици и чувствата на уволнените служители. И от време на
Нов си в компанията и ти е поверена лидерска позиция. Поверени са ти много отговорности и от теб се очаква да постигнеш бързи резултати. Екипът уж те приема, но пази статуквото и те саботира. Познато ли ти е?
Не можеш да уволниш всички и да назначиш нови хора – знанията са критично важни за бизнеса, а на новите хора им трябва време. Не знаеш как да излезете от тази ситуация…
Имам специално предложение за теб, от което могат да се възползват още 3-ма лидери.
Компанията е в период на промени: Гласували са ти доверие, защото имаш опит, но си постигал резултати с екип, който ти е имал доверие и сте гледали в една посока. Сега трябва да печелиш доверие, да правиш промени, а екипът те саботира. Хората започват да напускат, губиш ценни знания и ресурси. През цялото време обаче имаш чувството, че нещо важно ти убягва…
Успяваш да заместиш напускащите. С много усилия от твоя страна и от страна на новите колеги подреждате пъзела по трудния начин.
В един момент се обръщаш назад и виждаш, че си успял да изградиш доверие в страхотен екип, готов да те последва и в огъня. Постигнал си резултат, но с цената на много нерви, усилия и лично време, инвестирано в работата.
Хората не обичат промените и често се съпротивляват. Доверието изисква време и правилен подход. Доброто познаване на себе си и правилното комуникиране на силните ти страни изгражда доверие, че знаеш какво правиш.
В тези моменти човек има нужда от подкрепа – някой който да играе ролята на „огледало“.
Висшият мениджмънт не се интересува как ще постигнеш резултати, а колегите са потънали в детайлите на ситуацията.
Страничен обективен поглед на човек, който безпристрастно може да даде обратна връзка за ситуацията. Има познания за техники, помагащи за по-бързо опознаване на хората и сваляне на напрежението от промяната. Може да подкрепи поставянето на ясни цели, с които всеки да се асоциира и да знае как участва в постигането им.
ИТ бизнесът е сравнително нов и бързо се развива. Това съответно предполага и бързи промени в компаниите от бранша, ако искат да бъдат успешни. Когато започнах работа в една ИТ компания точно преди пандемията, имах за задача да направя нови процеси, защото бизнесът се развиваше и трябваше да отговорим на новите условия. Всички трябваше да се справяме в непознати ситуации. Когато разглеждахме различни процеси, които се нуждаеха от оптимизация, често чувах: „защото тук е така“ от хора, които са затънали в рутината.
За по-малко от 6 месеца се усети положителна промяна от новите процеси и резултатите не закъсняха.
Ето няколко стъпки, които ще следваме:
Заяви встъпителна среща – това е безплатна консултация, на която да дефинираме твоите нужди и ще договорим параметрите на работата ни заедно.
Колко време ще трябва да инвестираш? – това зависи от теб и твоите потребности. Имам клиенти, които успяват и за 1-2 срещи, но промяната на културата е продължителен процес, който отнема време. Може да са необходими 10-12 срещи, които да разтеглим във времето.
Честота, място и продължителност на срещите
Навигация Всички са се съсредоточили върху уволненията в големите технологични компании в Щатите през последните седмици и чувствата на уволнените служители. И от време на
Навигация Как да помогнем на служителите си да се справят със стреса на работното място Валят проекти, набирате хора, обучавате ги. Предизвикателните срокове стават все
Навигация Как да променим организационната култура Нов си в компанията и ти е поверена лидерска позиция. Поверени са ти много отговорности и от теб се
Заедно можем да изградим ефективна стратегия за управление на вашите екипи!